LISTA AKTUALNOŚCI
Polski las gospodarczy zachwycił jury festiwalu filmowego
Polski las gospodarczy zachwycił jury festiwalu filmowego
Jury było zaskoczone, że tak w Polsce wygląda zwykły, gospodarczy las – mówią twórcy nagrodzonego właśnie na Bajkalskim Festiwalu Filmowym w Irkucku filmu „Zobaczyć niedostrzegalne – las”. Wykonany w technologii fulldome film powstał na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn.
Trzy lata trwała produkcja filmu w technice fulldome pt. „Zobaczyć niedostrzegalne – las”. Swoją premierę miał w 2016 roku pod kopułą olsztyńskiego planetarium. Pod koniec września br. obraz zdobył główną nagrodę w kategorii filmów fulldomowych na Bajkalskim Festiwalu Filmowym w Irkucku. Festiwal odbywa się pod nazwą „Człowiek i przyroda” – jeden z najważniejszych festiwali fulldomowych na świecie w dziedzinie przyrodniczej.
Film zainspirowany polskim lasem gospodarczym wygrał z obrazami z całego świata (rywalizował z siedmioma filmami (Czechy, USA, Grecja, Japonia, Chiny, Nowa Zelandia, Meksyk). Jury zachwyciły zdjęcia ukazujące w poetycki i nowatorski sposób różnorodność oraz bogactwo przyrodnicze polskiego lasu. Technika wykonania i połączenie filmu z autorską muzyką (twórcy z Olsztyna – Adam Smoczyński – reżyseria, współpraca Alan Pyrczak, muzyka Marcin Wawruk i Zespół ProForma). Film został zaproszony do wyświetlania w Rosji i Meksyku. Od pokazu premierowego film można zobaczyć w olsztyńskim planetarium. Produkcję filmu wsparły Lasy Państwowe (RDLP Olsztyn) i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
-
Jedna z niewielu nagród przyznanych polskiej produkcji zrealizowanej w technologii fulldome.
-
Fulldome to technika wymagająca nieszablonowego spojrzenia na otaczającą kamerę przestrzeń. Technika nowatorska, pozbawiona utartych rozwiązań. Realizacja filmu wymaga dużo czasu i zaangażowania. Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i niekiedy skonstruowania nowych urządzeń, które zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy w naszym studio.
-
Podczas realizacji filmu, podczas dwóch lat zdjęć, powstało setki ujęć ruchomych i kilkaset tysięcy zdjęć poklatkowych.
-
Produkcja pochłonęła trzy lata intensywnej pracy. Począwszy od montażu instalacji do filmowania w lesie, realizację zdjęć przez cztery pory roku, o różnych porach dnia i nocy. Przez montaż obrazu, skomponowanie i nagranie muzyki, po finalne testy pod kopułą olsztyńskiego Planetarium.
-
Film został zainspirowany zwykłym lasem, takim jaki wypełnia przestrzeń Warmii i Mazur. Lasem bogatym w inspirujące kształty, faktury i formy. Lasem nieustająco zmienianym przez cztery pory roku i żyjące w nim organizmy. Wreszcie lasem posadzonym i pielęgnowanym przez człowieka.